Jak? Uroda

Jakie są sposoby na cellulit w ciąży?

cellulit w ciąży

Cellulit jest charakterystyczny przede wszystkim dla kobiet. Szczególnie narażone na powstawanie skórki pomarańczowej są kobiety w ciąży. Ponieważ jest to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety, panie ciężarne nie mogą stosować wszystkim metod dostępnych w walce z cellulitem. Na jakie zabiegi kobiety mogą sobie pozwolić? Jakie sposoby na cellulit są dozwolone, a jakie zabronione?

Skąd cellulit u kobiet w ciąży?

Skórka pomarańczowa u kobiet w ciąży wiąże się z wysokim poziomem estrogenów. Hormony te, które we wzmożonej ilości powstają szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, przyczyniają się do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Doprowadza to przede wszystkim do powstawania obrzęków, które z kolei odpowiadają za uciskanie komórek tłuszczowych. Prowadzi to do powiększania się ich objętości, co zaś sprawia, że na skórze zaczynają pojawiać się grudki i nierówności, czyli cellulit.

Oczywiście hormony to główna przyczyna skórki pomarańczowej. Trzeba mieć jednak świadomość, że powstawanie cellulitu zależy również od genów oraz od innych czynników, na które same kobiety mają wpływ. Mam tu na myśli niewłaściwą dietę, szybkie przybieranie na wadze co powoduje utratę elastyczności skóry oraz brak aktywności fizycznej.

Jak zwalczyć cellulit w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny z rozwagą wybierać sposoby na cellulit. Jak już wyżej wspomniałam, nie wszystkie są odpowiednie. A to dlatego, że część z nich może stwarzać zagrożenie dziecku bądź przyczynić się do przedwczesnego porodu. Jeśli panie oczekujące dziecka chcą mieć pewność, że dana metoda jest całkowicie bezpieczna, powinny skonsultować swoje poczynania z ginekologiem. Specjalista doradzi, czy dany sposób walki ze skórką pomarańczową jest wskazany, czy też zabroniony.

Dieta antycellulitowa

Jednym ze sposobów na to, by zwalczyć cellulit będąc w ciąży jest zadbanie o właściwy sposób odżywiania się. Nie da się ukryć, że wiele kobiet nie przykłada większej wagi do tego, co je, choć stara się, by była to żywność zdrowa. Jednakże wiele pań sięga po tuczące przekąski, które traktuje jako jedną z zachcianek, a kobiecie w ciąży się przecież nie odmawia.

Tymczasem trzeba pamiętać, że słodycze czy fast-foody dostarczają pustych kalorii, co sprawia że tak naprawdę nie tłumimy głodu.

Kobiety w ciąży, które narzekają na celllulit powinny także przyjrzeć się, czy ich dieta nie zawiera zbyt dużej ilości soli. Trzeba pamiętać, że sól odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie, a co za tym idzie – sprzyja powstawaniu obrzęków.

Jeśli chcemy zlikwidować cellulit, koniecznością jest zmodyfikowanie jadłospisu, by znalazła się w nim spora ilość warzyw oraz owoców i produktów pełnoziarnistych.

Ważne jest również wypijanie sporej ilości wody, która ma działanie oczyszczające. W ten sposób pozbędziemy się z organizmu toksyn, a jednocześnie zlikwidujemy obrzęki.

Kosmetyki bezpieczne dla kobiet ciężarnych

Innym ze sposobów walki z cellulitem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszystkie preparaty będą właściwie (czyt. bezpieczne). Niektóre mogą zawierać w swoim składzie substancje, które stanowią zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dlatego też bardzo ważne jest, by wybierać takie specyfiki, które przeznaczone są dla kobiet ciężarnych, bądź na opakowaniu pojawia się informacja o tym, że dany krem może być stosowany przez kobiety w ciąży.

Jeśli mamy wątpliwości, wówczas warto zapytać o dany krem lekarza, być może on udzieli nam odpowiedzi związanej z bezpieczeństwem produktu.

Jeśli chcemy, by kosmetyki na cellulit miały szansę zadziałać, warto pamiętać, by stosować je regularnie. Ważna jest codzienna pielęgnacja ciała, co spowoduje, że skóra zostanie wygładzona i pozbawiona tym samym grudek oraz nierówności.

Masaż antycellulitowy

Kobiety w ciąży narażone są na obrzęki, które stanowią krok od cellulitu. Dlatego też ogromne znaczenie w walce ze skórką pomarańczową mają masaże. Wcale nie trzeba posiadać specjalnej aparatury, by móc takie zabiegi wykonywać. Trzeba jednak pamiętać, że o ile masowanie ud jest dozwolone, to masaż brzucha nie zawsze jest mile widziany.

Wykonując masaż ud, chcąc zwalczyć cellulit, warto sięgnąć po dodatkowe oliwki o działaniu antycellulitowym, by zwiększyć skuteczność kuracji. Trzeba pamiętać, by masować zgodnie z kierunkiem przepływu krwi.

Aktywność fizyczna w walce z cellulitem

Wiele kobiet, gdy tylko dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, szybko rezygnuje z aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że skórka pomarańczowa się pojawia. Trzeba pamiętać, że ciąża nie jest chorobą, a więc – jeśli nie istnieją żadne przeszkody – warto podjąć stosowne ćwiczenia.

Można tak naprawdę uprawiać dowolny sport. Szczególnie polecane jest pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym czy aerobik. Można też chodzić na siłownię, ale najlepiej ćwiczyć pod okiem osobistego trenera.

Decydując się na aktywność fizyczną, trzeba pamiętać, żeby trening nie był zbyt intensywny. Z ćwiczeń należy zrezygnować pod koniec trzeciego trymestru lub wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania.

Kosmetyki na cellulit dla kobiet w ciąży znajdziesz w sklepach internetowych, najlepsze oferty łatwo wyszukasz w CENEO >>> SPRAWDŹ.

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

1 Comment

Leave a Comment