Co? Zdrowie

Piperyna co to jest i co daje?

piperyna co to jest, piperyna co daje

Spójrz na obrazek. To co widzisz to pieprz. Pieprz zawiera między innymi piperynę. To jedna z substancji występujących właśnie w pieprzu. No dobrze, ale sama piperyna co to jest i co daje? Już odpowiadam i na te pytania.

Piperyna co to jest?

Pod względem chemicznym to alkaloid. Substancja o specyficznej budowie chemicznej. Jeśli chcesz poznać jej budowę zajrzyj do wikipedii. My postaramy się wyjaśnić wszystko łopatologicznie.

Alkaloidy to grupa różnych, naprawdę bardzo różnych substancji, występujących w roślinach. Piperyna jest alkaloidem, alkaloidem jest też kofeina i teina, morfina i chinina.

Już po tej wyliczance widać, że mają one bardzo różne właściwości. Kofeina i teina pobudzają na przykład. Morfina to już w ogóle narkotyk, a o chininie pewnie zdarzyło ci się słyszeć, jako o lekarstwie na malarię. A może pijesz toniki? One zawierają niewielką jej ilość.

Piperyna – alkaloid występujący w pieprzu – ma z kolei nieco inne działanie. Nadaje pieprzowi między innymi jego charakterystyczny smak, ale jej wpływ na ludzki organizm jest dość złożony. Trudno zaliczyć go do środków typowo pobudzających (jak kofeinę) czy typowo przeciwbólowych i narkotyzujących (jak morfinę).

Jakie więc ma działanie?

Piperyna co daje, jak działa?

Najbardziej znane działania piperyny to:

 • szybsze odchudzanie,
 • lepsze przyswajanie składników odżywczych,
 • likwidacja stanów zapalnych,
 • działanie przeciwbólowe,
 • działanie rozgrzewające (termogeniczne).

Mówiąc innymi słowy piperyna daje to, że:

 • szybciej albo łatwiej dzięki niej chudniesz,
 • lepiej przyswajasz witaminy, minerały lub inne aktywne składniki zawarte w pokarmach albo suplementach (piperyna często jest dodawana do leków i suplementów),
 • odczuwasz mniejszy ból,
 • objawy chorób zapalnych są łagodniejsze, a niektóre stany zapalne mogą całkiem zniknąć.

Skąd wziąć piperynę?

Najlepszym naturalnym sposobem na zjedzenie piperyny jest po prostu jedzenie pieprzu. Ona znajduje się w ziarnach, które masz prawdopodobnie w swojej kuchni. Oczywiście, żeby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę takiej całkiem naturalnej piperyny należałoby zjadać sporo pieprzu. Jeśli go nie za specjalnie lubisz masz do dyspozycji tabletki z piperyną.

Jakie tabletki z piperyną?

Moim skromnym zdaniem musisz po prostu zastanowić się najpierw, jakie efekty chcesz osiągnąć. Bo tak:

 • Jeżeli chcesz schudnąć to najlepiej wybrać tabletki z piperyną i innymi odchudzającymi składnikami. Wtedy nie tylko piperyna będzie ci pomagać, ale i te inne aktywne składniki. Wszystko zadziała silniej, bo piperyna będzie poprawiać ich przyswajanie i działanie.
 • Jeżeli chcesz wykorzystać piperynę do zwalczania bólu lub stanów zapalnych wybierz tabletki z samą piperyną, bo żadne inne dodatki nie są ci potrzebne.

Tu znajdziesz propozycje różnych preparatów z piperyną, ktoś już zrobił odpowiednie zestawienie.

 

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment