Co? Zdrowie

Co to jest łuszczyca na dłoniach i stopach

Łuszczyca jest chorobą autoagresyjną o charakterze zapalnym. Nie jest zaraźliwa, ale jest chorobą dziedziczną. Może pojawić się na bardzo różnych obszarach skóry, ale oddziałuje też na wnętrze organizmu – u niektórych osób chorych rozwija się w postaci łuszczycowego zapalenia stawów, co (jak sama nazwa wskazuje) może by zagrożeniem dla całego aparatu ruchowego osoby chorej – faktycznie w skrajnych przypadkach łuszczyca stawowa może skutkować kalectwem. Najczęściej jednak łuszczyca pojawia się na skórze nie omijając również skóry dłoni i stóp. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Łuszczyca na dłoniach i stopach – to musisz wiedzieć

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że skóra na dłoniach i stopach, o ile dotknęła ją łuszczyca ( i to w dowolnej postaci) jest bardzo narażona na pękanie toteż same zmiany skórne i towarzyszący im stan zapalny nie są jedynym zagrożeniem. Pęknięcia i uszkodzenia skóry narażają cię na zarażenie drobnoustrojami, które przez uszkodzoną skórę łatwo i bezproblemowo mogą wniknąć do wnętrza organizmu.

Łuszczyca na dłoniach i stopach może być mylona z grzybicą i innymi chorobami skóry, ale problem diagnostyczny praktycznie znika jeśli z tą odmianą choroby współistnieją również zmiany skórne w innych rejonach ciała. Łuszczyca na dłoniach może sprawić, że otoczenie będzie cię unikać dlatego informuj wszystkich swoich znajomych o charakterze twojej choroby. Dzięki temu wspólnie trochę ją oswoicie.

Łuszczyca na dłoniach jest jednak w gruncie rzeczy nie tyle problemem estetycznym ile problemem typowo zdrowotnym. Towarzyszący jej ból i uszkodzenia skóry bardzo wpływają na jakość życia osoby chorej, estetyka jest w tym przypadku kwestią drugoplanową.

Leczenie tej odmiany łuszczycy najczęściej odbywa się z pomocą najczęściej wykorzystywanych maści, przy czym niestety łuszczyca na dłoniach i stopach jest niestety bardzo oporna na leczenie miejscowe. Spory odsetek chorych leczony jest więc ogólnie. Można mieć nadzieję, że z czasem wdrożony zostanie też program biologicznego leczenia łuszczycy dłoni i stóp – ministerstwo zdrowia powoli ulega naciskom środowisk lekarskich i pacjentom przestając traktować leczenie biologiczne jako eksperymentalną terapię niekonwencjonalną.

Leczenie konwencjonalne

W konwencjonalnym leczeniu łuszczycy na dłoniach i stopach w dalszym ciągu stosowane są głównie preparaty natłuszczające, złuszczające, odbudowujące skórę. Nie stroni się od dziegci, siarki czy wreszcie od sterydów. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się metatreksat i cyklosporynę, które niestety powodują bardzo wiele nieprzyjemnych i groźnych skutków ubocznych. Leki biologiczne w tym świetle wydają się być najlepszą i najzdrowszą, a przy tym niezwykle skuteczną alternatywą i chociaż mają raczej krótką historię jak dotąd nie zaobserwowało by powodowały jakieś poważne zagrożenia.

Leczenie niekonwencjonalne łuszczycy

Wśród terapii niekonwencjonalnych szczególną rolę odgrywają terapie klimatyczne nad Morzem Martwym, choć są i takie osoby, które polecają np. urynoterapię. Z terapiami niekonewncjonalnymi należy bardzo uważać, jednak jednej na pewno nie należy się obawiać jest nią psychoterapia. Już dawno dowiedziono, że psyche ma ogromny wpływ na skórę, a osoby z chorobami skóry, jeśli podda się je leczeniu psychoterapeutycznemu, znacznie lepiej znoszą choroby – co więcej choroby te mają u nich skłonność do remisji!

Oprócz psychoterapii warto zadbać o dietę oraz o szeroko pojętą higienę życia. W przypadku dłoni i stóp chodzi też o to by je odpowiednio na co dzień zabezpieczać. Toteż pamiętaj, jeśli masz łuszczycę na dłoniach:

– wszystkie czynności wymagające kontaktu z wodą lub z czynnikami mogącymi niekorzystnie wpłynąć na skórę wykonuj w rękawiczkach,
– po kontakcie z wodą skórę dokładnie osusz i natłuść,
– unikaj chemikaliów.
Jeśli masz łuszczycę na stopach:
– noś przewiewne obuwie, najlepiej otwarte,
– staraj się chodzić w grubych skarpetach dzięki nim zapewnisz stopom lepsze warunki,
– unikaj prania skarpet w detergentach,
– stawiaj na wysokojakościowe obuwie.

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

1 Comment

  • ja długo miałam łuszczycę na dłoniach a myślałam , ze to jakaś egzema fakt niewielka była więc dało się z tym życ ale z czasem zaczeło się powiekszać i jak poszłam do dermatologa to mnie lekarka oświeciła, wredna jest ta choroba 🙁

Leave a Comment