Jak? Lifestyle

Jak wybrać wygodne i trwałe buty?

Gdyby nie fakt, iż buty damskie, i nie tylko damskie, produkowane są dziś z bardzo wielu różnych materiałów i z użyciem co najmniej kilku technologii można by pokusić się o stwierdzenie, że najlepsze i najtrwalsze są wciąż dobre jakościowo buty skórzane. Tyle tylko, że skóra nie jest równa skórze, a i technologie produkcji znacznie się różnią. Poza tym o jakości i wygodzie butów decydują również podeszwy, zazwyczaj wykonane z materiałów innych niż skóra choć skórzane podeszwy również w wielu butach znajdziemy. Kwestia wyboru i decyzji odnośnie tego, jakie buty są najwygodniejsze pozostaje kwestią indywidualnej oceny (i to z uwzględnieniem zadań i warunków, w jakich wykorzystywać będziemy nasze obuwie), którą mogę choć odrobinę ułatwić przedstawiając podstawowe parametry materiałów, z jakich produkowane są buty damskie.

Po pierwsze: skóra

Skóra uznawana jest za najlepszy materiał obuwniczy. Rzeczywiście ma ona wyjątkowo przyjazne parametry. Przyjazne dla naszych stóp i to właśnie sprawia, iż jest ona tak ceniona, a buty skórzane uznawane są za najzdrowszy i najbardziej niezawodny typ obuwia. Skóra występuje w co najmniej kilku rodzajach, a poszczególne typy skór obuwniczych różnią się parametrami i wyglądem.

I tak skóra gładka ma lekko strukturyzowaną powierzchnię. Widać na niej niewielkie porowatości. Doskonale oddycha i absorbuje wilgoć co ma ogromne znacznie w przypadku pocących się stóp. Powierzchnia tej skóry, w zależności od wykończenia może być połyskliwa lub matowa. Nieco inaczej wygląda skóra lakierowana – jej powierzchnia jest idealnie gładka, błyszcząca i specjalnie wyrównana. Skóra ta ma podobne parametry tyle tylko, że jest bardziej podatna na uszkodzenia ,również uszkodzenia mechaniczne. Szkodzą jej skrajne temperatury, gorąco, wilgoć, mrozy.

Szczególnymi rodzajami skór są nubuk, welur i zamsz. Mają one charakterystyczną powierzchnię przypominającą odrobinę powierzchnię moreli lub brzoskwini. Nubuk dość trudno utrzymać w ładnym stanie, bowiem wszelkie kontakty z innymi przedmiotami (powierzchniami) pozostawiają na nim ślady. Ślady te można usuwać szczotkowaniem, ale mimo wszystko nie pozostaje ono bez wpływu na wygląd obuwia.

Do produkcji butów sportowych wykorzystywana jest skóra warstwowa, której powierzchnię powleka się materiałami syntetycznymi zwiększającymi odporność i wytrzymałość obuwia, a dodatkowo ułatwiającymi jego pielęgnację. Szczególnym rodzajem skóry jest skóra podkładowa, którą wykorzystuje się w produkcji podeszew. Podeszwy skórzane spotyka się głównie w obuwiu przeznaczonym do używania w pomieszczeniach, mają one bowiem tendencje do szybkiego niszczenia się, nie służy im też wilgoć.

Obuwie z materiałów sztucznych

Do produkcji butów (również butów damskich) wykorzystywane są też bardzo powszechnie syntetyki takie jak pcv, poliuretan, kauczuk czy sztuczne skóry. Ich zaletą jest to, że dają się łatwo formować i ułatwiają tworzenie nietypowych wzorów. Dość przyjazna jest też ich cena. Problem jedynie w tym, że syntetyki nie oddychają tak łatwo jak skóra naturalna, nie dostosowują się też tak dobrze do kształtu stopy. Buty z tworzyw sztucznych są też bardzo łatwe w pielęgnacji.

Buty tekstylne

W bardzo powszechnym użyciu są też materiały tekstylne. Wykorzystuje się je w produkcji obuwia domowego, sportowego i letniego. Tekstylia (w zależności od rodzaju materiału oczywiście) charakteryzują się dobrą przepuszczalnością, dopasowują się do kształtu stopy, są też dość odporne i wytrzymałe.

Na wygląd, wygodę i funkcjonalność obuwia wpływają też podeszwy. Podeszwy zapewniają stopom i całym nogom bezpieczeństwo, chronią je przed nierównościami terenu, wilgocią, izolują od powierzchni po których się poruszamy. Jeśli chodzi o ten element obuwia podeszwy skórzane charakteryzują się zdecydowanie najmniejszą trwałością. Dość dobre są podeszwy syntetyczne, tyle tylko, że mają one tendencje do ślizgania się w nieprzyjaznym terenie (i sprzyjających warunkach). Lepiej zachowują się podeszwy kauczukowe, które na dodatek charakteryzują się też dużą elastycznością.

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment