Jak? Lifestyle

Jak wybrać fotelik samochodowy dla bezpieczeństwa i wygody malucha?

foteliki samochodowe

Każda czynność związana z dziećmi ciągnie za sobą łańcuszek kolejnych wyborów. Aby nasz maluch był bezpieczny, my musimy podjąć odpowiednią decyzję. Takim wyborem jest zakup fotelika, a fotelik samochodowy musi być nie tylko bezpieczny i dobrze dopasowany, ale i wygodny dla malucha i dla nas.

Gdy już urodzisz dziecko, musisz kupić mu fotelik samochodowy, aby podróż była dla niego jak najwygodniejsza i jak najbezpieczniejsza. Przy tego rodzaju zakupie nie warto zwracać uwagi na ceny produktów, ale na stopień, w jaki będzie chronić zdrowie i życie malucha. Ponadto, brak fotelika grozi wysokim mandatem, zgodnie z ustawą o ruchu drogowym.

Fotelika muszą używać dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby mające poniżej półtora metra wzrostu. Nieużywanie fotelików bądź brak zapięcia pasami grozi uszkodzeniem zdrowia nawet przy drobnej kolizji drogowej.

Starsze dzieci, mniej więcej mające 10-11 lat mogą w zamian korzystać ze specjalnych podwyższeń. Maluchy umieszczone w odpowiednim foteliku mają pasy bezpieczeństwa na wysokości klatki piersiowej, co maksymalnie zwiększa szanse wyjścia cało z ewentualnego wypadku.

Fotelik samochodowy można kupić właściwie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Najlepiej go nabyć w punkcie sprzedaży specjalizującym się w tego typu towarach. Ofert poszczególnych placówek można poszukać w internecie. Ilość modeli jest mnóstwo, toteż łatwo się w tym wszystkim pogubić. Przedział cenowy fotelików to mniej więcej 400-700 złotych.

Czym się kierować przy kupnie fotelika?

Specjaliści mają na ten temat podobne zdanie. Fotelik powinien odpowiadać wadze i wzrostowi dziecka. Wiek w tym przypadku nie ma znaczenia, ponieważ dzieci rozwijają się w różnym tempie. Musi pasować do modelu samochodu. Dobrze jest, gdy zawarta jest szczegółowa instrukcja montażu. I co najważniejsze, fotelik powinien mieć certyfikaty bezpieczeństwa. Dobrze jest, gdy mamy możliwość regulacji wysokości siedziska oraz oparcia.

Podsumowując, gdy decydujesz się na zakup fotelika samochodowego, nie patrz na jego cenę, ale na to, czy gwarantuje odpowiednią ochronę Twojemu dziecku. Im z wyższej półki fotelik, tym większa szansa uniknięcia urazów w przypadku ewentualnych kolizji albo wypadków samochodowych. Bezpieczeństwa nigdy za wiele, a na bezpieczeństwie naszych pociech nie powinno się oszczędzać.

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

Lepiej dla dziecka, jeśli zainwestujemy przy wymianie fotelików w jeden fotelik więcej. Pamiętajmy, że w początkowych latach życia dziecka jego kręgosłup się rozwija i nie należy go obciążać źle dobranym fotelikiem. Za nim kupimy fotelik zapytajmy w sklepie czy jest możliwość „przymiarki” go do naszego samochodu, następnie umieśćmy w nim dziecko. Foteliki dla maluszków są zwrócone tyłem do toru jazdy i dla zdrowia kręgosłupa naszego malucha powinien zostać w nim jak najdłużej, do momentu aż główka nie będzie wystać poza kontur fotelika. Ważne jest, aby zobaczyć w jaki sposób wygląda regulacja pasów, jest to na tyle ważne, że regulujemy stosunkowo często. Jest to związane z tym, w co ubieramy malucha.

System ochrony główki taki jak ASP czy Safe Side jest to system zabezpieczający boki fotelika przy główce, chroni to przed możliwymi urazami głowy. Niektóre foteliki mają system mocowania ISOFIX. Znaczy to tyle, że samochód jest wyposażony w zaczepy na stałe wmocowane w karoserii samochodu. Takie rozwiązanie wyklucza błędne zamontowanie fotelika samochodowego. Pamiętajmy, że nowy fotelik z gwarancją jest odpowiednią alternatywą.

Rodzaje fotelików samochodowych

Podstawowym kryterium podziału fotelików jest waga dziecka, ale i tutaj nie ma pełnej zgodności producentów, którzy stosują różne przedziały. Jedni używają klasyfikacji “0″ do 10 kg, “0+” do 13 kg, “I” 9-18 kg, “II” 15-25 kg, “III” 22-36 kg. Jednak w Polsce można spotkać się z bardziej elastycznymi przedziałami wagowymi takimi jak: 0-13/18 kg, 15-36 kg, 9-18 kg, 9-36 kg. Tak więc dziecko mogłoby używać tylko dwóch fotelików samochodowych, jednak lepiej rozbić ten jakże rozległy przedział wiekowy i kupić trzy foteliki.

 

Rozróżniamy kilka rodzajów fotelików samochodowych dla dziecka. Są one przygotowywane w zależności od wieku, wzrostu i wagi dziecka.

W naszym artykule podzielimy rodzaje fotelików na cztery grupy. Oto one:

Grupa 1: Foteliki zwrócone tyłem do kierunku jazdy

  • Waga: do 13 kilogramów
  • Wiek: od urodzenia do 12 – 15 miesiąca

Mogą być montowane na tylnim lub przednim siedzeniu. Jednak w większości przypadków zaleca się montaż na tylnim siedzeniu pojazdu, gdzie dziecko jest bezpieczniejsze. Zwłaszcza, jeśli w samochodzie znajdują się poduszki powietrzne, to tym bardziej powinniśmy rozważyć montaż fotelika właśnie z tyłu.

Fotelik skierowany tyłem do kierunku jazdy zapewnia dziecku więcej bezpieczeństwa. Szyja i kręgosłup jest odpowiednio ułożona podczas jazdy, ruszania i hamowania.

Grupa 2: Foteliki zwrócone przodem do kierunku jazdy

  • Waga: od 9 – 18 kilogramów
  • Wiek: od 9 miesięcy do 4 roku życia

Gdy dziecko wyrośnie ze swojego fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy, to najwyższy, aby przejść na produkt z grupy pierwszej. Są to foteliki zabudowane, również wyposażone w specjalne szelki zabezpieczające dziecko w przypadku zdarzeń drogowych. Ponadto szelki zapobiegają ześlizgiwaniu się dziecka.

Tego typu foteliki również można montować na przednim lub tylnym siedzisku samochodu. Po raz kolejny warto podkreślić, że jest to bezpieczniejsze, jeśli fotelik zostanie umiejscowiony na tylnym siedzisku.

Grupa 3: Foteliki podsadzane z oparciem

  • Waga: 15 – 25 kilogramów
  • Wiek: od 4 – 6 roku życia

Są to niezabudowane foteliki samochodowe. Najczęściej posiadają specjalne oparcie na głowę, plecy oraz ręce. Dziecko zostaje zabezpieczone pasem samochodowym. Należy pamiętać, że tego typu siedziska można umieszczać tylko na tylnym siedzeniu samochodu (!). Ponadto nie należy ignorować restrykcji wagowych, bowiem kolejna grupa fotelików jest przeznaczona dla dzieci, które znacznie przekroczyły barierę wiekową oraz wagą fotelików podsadzanych.

Grupa 4: Podsadzane poduszki

  • Waga: 22 – 36 kilogramów
  • Wiek: od 6 – 11 roku życia

Podsadzana poduszka powinna być wygodna i elastyczna. Pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez miednicę, a nie przez brzuch dziecka. Ponadto, w trosce o komfort dziecka fotelik powinien posiadać oparcie na ręce.

Gdzie szukać fotelików?

Przejrzyj:

najpopularniejsze modele fotelików dziecięcych (źródło Ceneo.pl),

najpopularniejsze bazy do fotelików (źródło Ceneo.pl).

 

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment