Jak? Uroda

Jak usunąć blizny pooperacyjne?

jak usunąć blizny pooperacyjne

Wszelkie ingerencje w tkanki skóry pozostawiają po sobie pamiątki i choć medycyna stara się ograniczać rozległość pooperacyjnych pozostałości, to jednak po każdej operacji możemy mieć mniej lub bardziej widoczne blizny. Czy można się przed nimi ustrzec? A jeśli się nie uda to, jak można usunąć pooperacyjne blizny? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Z góry uprzedzamy, że niniejszego tekstu w żadnym wypadku nie możesz traktować jako wyroczni czy “ostatniego słowa w sprawie”. Zdolności regeneracyjne organizmu są niepojęte i całkiem możliwe, że twoje blizny znikną same z siebie lub zareagują nadzwyczaj dobrze na  wybraną metodę pielęgnacji / usuwania takich pamiątek. Jeśli tak się nie stanie – wypróbuj po prostu dostępne metody. W razie potrzeby zawsze możesz też skorzystać z dobrodziejstw chirurgii estetycznej, która oferuje zabiegi usuwania blizn.

Najprostsze sposoby na blizny pooperacyjne

Zanim jednak poddasz się zabiegom pamiętaj, że rozległość i intensywność blizn możesz zmniejszyć postępując po operacji zgodnie z zaleceniami chirurga, który ją wykonał. Obecnie często używa się specjalnych plastrów, które ułatwiają prawidłowe gojenie się skóry i minimalizują zmiany bliznowate. Dopiero gdy ten sposób zawiedzie sięgnij po specyfiki, które zawierają jedną lub kilka z wymienionych niżej substancji.

Preparaty na blizny pooperacyjne – składniki

Silikon i jego pochodne

To przede wszystkim związki z grupy tzw. polisilikolanów. Ich zadaniem jest silne wygładzenie powierzchni uszkodzonej, ale już zrośniętej (wygojonej) skóry. Polisilikonany zatrzymują w skórze wilgoć, wygładzają ją, wyraźnie zmniejszają rozległość blizn i wręcz zapobiegają ewentualnemu tworzeniu się bliznowców.

Jednym z najlepszych (najwyżej ocenianych) kremów zawierających związki silikonowe jest Dermatix.

Efekty działania kremów silikonowych powinny być widoczne już po około 1 – 2 tygodniach, czyli w sumie po maksimum kilkunastu dniach stosowania.

Sprawdź w Ceneo opinie, dostępność i cenę

Śluz ze ślimaka chilijskiego

Wynalazek i jednocześnie hit ostatnich czasów – ma podobno regenerować skórę, likwidować zmarszczki i wiele innych niedoskonałości. Śluz ten wygładza również blizny, pomaga też na rozstępy. Dobre kosmetyki ze śluzem ślimaka są niestety drogie, dlatego najlepiej wykorzystywać je głównie do blizn na twarzy lub w innych widocznych miejscach.

Działanie śluzu wynika z obecności w nim substancji aktywnych takich, jak kolagen, allantoina i kwas octowy oraz szereg witamin i minerałów odżywiających skórę.

Jednym z najlepiej ocenianych kremów ze śluzem ślimaka jest krem Elicina.

Sprawdź w Ceneo opinie, dostępność i cenę

Ekstrakty z roślin

Chyba najbardziej znanym ekstraktem roślinnym stosowanym w walce z bliznami jest ekstrakt z cebuli, jednak obok niego istnieje też co najmniej kilka innych roślin, które warto “zaprząc” do likwidacji blizn. Po kolei:

  • cebula – hamuje wzrost włókien kolagenowych, które odkładają się intensywnie wokół świeżych uszkodzeń skóry i tworzą charakterystyczne blizny, stosowanie wyciągu z cebuli wymaga ogromu samozaparcia, ale sporo osób twierdzi, że w perspektywie co najmniej kilkudziesięciu tygodni (do kilkunastu miesięcy), ekstrakt z cebuli był w stanie im pomóc, napopularniejszym produktem z ekstraktem z cebuli jest krem / maść o nazwie Cepan,
  • nasiona róży, a właściwie pozyskiwany z nich olejek – wygładzają powierzchnię, którą tworzą blizny i wyraźnie spłycają je (zmniejszają uniesienie),
  • nagietek lekarski stymuluje prawidłową odnowę skóry,
  • ekstrakty z noni, goji, aronii i acai – bardzo silnie biostymulują odnowę komórek, a to z kolei przekłada się na lepszą regenerację w już prawidłowej strukturze.

Te ostatnie rośliny (ekstrakty) znajdziesz w kremie Skinception Dermefface FX7, którego producent szczyci się imponującymi wynikami badań – dowiedziono, że zawarta w kremie mieszanka aktywnych kompleksów składników głównie roślinnych przyspiesza proces redukcji blizn o 30%.

 

⇒ Kliknij po więcej informacji na stronie dystrybutora

Zabiegowe usuwanie blizn

Choć to zabiegi chirurgiczne są przyczyną powstawania blizn (pojawiają się one jako efekt naruszenia integralności tkanek skóry) to również zabiegowo można blizny zlikwidować. Zajmuje się tym medycyna estetyczna, która dysponuje odpowiednimi technikami i środkami pozwalającymi na całkowite usunięcie nieestetycznych zmian, zmniejszenie ich w stopniu większym niż maści (na pewno też dużo szybciej od nich) lub ukrycie ich, czyli sprawienie, że staną się niewidoczne. Poniżej krótkie charakterystyki 3 najważniejszych zabiegów tego typu.

Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych

Laser działa na skórę wielotorowo, bo z jednej strony przyspiesza obumieranie uszkodzonych i zniekształconych bliznami warstw skóry (może wręcz dojść do ich odparowania), a z drugiej stymuluje mechanizmy obronne i regeneracyjne, przez co skóra szybciej i bardziej prawidłowo odbudowuje swoje struktury.

Zabieg jest mniej inwazyjny niż operacja, ale mimo wszystko wiąże się z pewną ingerencją w tkanki i jest bolesny toteż wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, najczęściej przy użyciu specjalnych maści. Po laseroterapii skóra goi się w ciągu kilku dni (do 10). W trakcie rekonwalescencji należy jedynie uważać na to, by nie narażać jej na podrażnienia np. wskutek kontaktu ze słońcem, bo promieniowanie UV może zaburzać proces gojenia.

Usuwanie blizn peelingami chemicznymi

O ile z niewielkimi bliznami np. po trądziku mogą sobie poradzić nawet ogólnodostępne peelingi, o tyle usuwanie blizn pooperacyjnych wymaga zastosowania peelingów chemicznych z dość silnymi kwasami (kwas trójchlorooctowy) o silnych właściwościach złuszczających. Im większe stężenie użytego kwasu, tym efektywniejszy zabieg, ale z drugiej strony wysokie stężenia sprawiają, że zabieg staje się nieco nieprzyjemny.

Zabieg ten wykonują jedynie lekarze ze względu na moc używanych substancji. Plusem jest to, że odpowiednio wykonany peeling pozwala zmniejszać rozmiary blizn a nawet usuwać je całkowicie już po jednej aplikacji.

Skóra jest potem uszkodzona i należy stosować się do zaleceń podobnych jak w przypadku laseroterapii.

Operacyjne usuwanie blizn pooperacyjnych czyli plastyka blizn

Plastyka blizn to ostateczność w sytuacjach, gdy są one wyjątkowo rozległe lub szpecące. Polega ona, jak wynika z samej nazwy, na usunięciu (wycięciu) istniejących zbliznowaceń lub też takiemu ukształtowaniu skóry, by blizny stały się niewidoczne (były ukryte w fałdach skóry). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, rekonwalescencja trwa dłużej niż w przypadku zabiegu laserowego lub peelingu.

 

 

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment