Jak szybko i łatwo rzucić palenie?

Rzucenie palenia to wyzwanie, jakiemu nie tak łatwo jest sprostać. Niektórzy twierdzą nawet, że łatwiej byłoby im przebiec maraton niż raz na zawsze rzucić palenie i już nigdy więcej nie sięgnąć po papierosa. Nic dziwnego, każdy nałóg ma to do siebie, że trudno go pokonać. Na szczęście osoby uzależnione od nikotyny mają do dyspozycji szereg środków, które pomagają im w walce z uzależnieniem.

Dowiedz się, co ułatwi ci rzucanie palenia.

Nałóg powszechny jak żaden inny

Palenie papierosów to jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce nałogów. I choć od kilkunastu lat można przeczytać w prasie, że palenie jest już niemodne to raczej pobożne życzenia i zaklinanie rzeczywistości niż jej opis. Prawda jest taka, ze choć rzeczywiście palimy mniej niż na przykład w latach siedemdziesiątych, gdy niemal osiemdziesiąt procent populacji sięgało po dymka to palenie jest nadal poważnym problemem społecznym.

Najgorsze, że po papierosa sięgają bardzo młodzi ludzie, po prostu dzieci. Nie chodzi tu bynajmniej o licealistów, bo wystarczy wejść do gimnazjalnej toalety by zobaczyć, że już dzieci w wieku dwunastu lat palą papierosy. Niektóre z nich są już uzależnione. To poważny problem, bo im wcześniej człowiek zaczyna palić papierosy tym trudniej zerwać mu z nałogiem. Warto też podkreślić, że w dojrzewającym organizmie nikotyna powoduje prawdziwe spustoszenie.

Dlaczego tak trudno rzucić palenie?

Jesli chcesz rzucić palenie, musisz najpierw zrozumieć, na czym polega mechanizm nałogu. Uzmysłowi Ci to lektura kultowej książki Allena Carra.

Chciałoby się rzec, ze uzależniająca substancją jest nikotyna i to ona jest główną winowajczynią tego, że wciąż myślisz o tym, by sięgnąć po papierosa i ciężko ci z tego zrezygnować. Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Przecież ludzie uzależniają się także od hazardu czy zakupów, a więc nałóg niekoniecznie wymaga dostarczania organizmowi chemicznej substancji o działaniu uzależniającym. Dla ścisłości trzeba jednak dodać, że taką substancję nasz organizm może wyprodukować sam.

Gdy palimy, w naszym mózgu zachodzą procesy chemiczne, które sprawiają, że odczuwamy spadek napięcia i przyjemność. Rzecz jasna sama nikotyna także ma działanie uzależniające, ale akurat od biologicznej potrzeby dostarczenia ciału nikotyny najłatwiej się uwolnić.

Dlaczego trudno rzucić palenie?

Bo zaspokaja ono wiele naszych potrzeb, lekarze mówią najczęściej o silnym uzależnieniu od papierosa. Jakie to potrzeby? Bardzo różnorodne. U młodzieży często chodzi o pokonanie nieśmiałości – papieros pozwala znaleźć swoją grupę, ułatwia nawiązanie kontaktu i tworzy wizerunek atrakcyjny dla rówieśników. U osób dorosłych papieros to najczęściej chwila relaksu. Wiele osób bardzo ciężko pracuje i ma poczucie winy, gdy po prostu siedzi i nic nie robi. Natomiast palenie papierosa usprawiedliwia przerwę w pracy. Z tego powodu często w nałóg palenia papierosów wpadają gospodynie domowe, bo przecież w domu zawsze jest coś do zrobienia, a wiele kobiet jest wychowanych w kulcie krzątania się i pracy w domu. Warto to wszystko wiedzieć i zastanowić się, jaką potrzebę ty spełniasz sięgając po papierosa. Gdy zrozumiesz swój nałóg, łatwiej Ci będzie go pokonać.

Co pomoże ci rzucić palenie?

W aptekach i dobrych sklepach internetowych znajdziesz dziś wiele środków, które pomagają rzucić palenie. Na jakiej zasadzie działają? Duża grupa produktów to nikotyna w innej substancji niż papieros, czyli tak zwany papieros elektroniczny, guma do żucia z nikotyną lub plaster.

W jaki sposób te środki pomagają rzucić palenie?

Jak wspomnieliśmy, bardzo trudno jest zerwać z nałogiem psychicznym, co wiąże się z określonym rytuałem. Palacze na odwyku często mówią, że nie wiedzą co zrobić z rękoma w czasie rozmowy – wcześniej trzymali w dłoni papieros. Bardzo trudno jest jednocześnie walczyć z uzależnieniem psychicznym i fizycznym. Na przykład plaster z nikotyną dostarcza określone dawki tej substancji bezpośrednio do krwi co sprawia, że nie odczuwasz głodu nikotynowego.

Możesz skupić się na zmianie swoich rytuałów i przyzwyczajeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nikotyna podawana w tej formie jest tak naprawdę stosunkowo nieszkodliwa. To, co najbardziej szkodzi w papierosach to substancje smoliste, jakie wytwarzają się podczas procesów spalania. Poza tym, kiedy palimy mamy niewielki wpływ na dawki nikotyny, natomiast kuracja z użyciem plastrów dla palaczy opiera się na zasadzie coraz mniejszych dawek nikotyny. Są one oczywiście zmniejszane stopniowo tak, by uniknąć objawów towarzyszących głodowi nikotynowemu.

  • Leave Comments