Jak? Zdrowie

Jak działają tabletki z zielonej kawy?

ZIELONA KAWA W TABLETKACH

Zielona kawa wywołuje większy wpływ na organizm niż zwykła kawa palona. Dlatego tabletki z zielonej kawy robią taką furorę – łączą pobudzające działanie aromatycznego, czarnego napoju i silnie odchudzające, a właściwie pro-zdrowotne oddziaływanie substancji zawartych w ziarnach niepalonych.

Badania udowodniły, że proces palenia odziera ziarna kawy z części ich zdrowotnych właściwości. Z drugiej strony jednak nadaje im charakterystyczny smak i aromat. I choć zielona kawa zwykłej kawy nie zastąpi (na pewno nie zadowoli smakoszy) to jednak osoby, które chcą wykorzystać kawę dla jej właściwości zdrowotnych i odchudzających, powinny postawić właśnie na nią.

Działanie ziaren i tabletek z zielonej kawy

Ziarna zielonej kawy i sporządzane z nich ekstrakty zawierają dwa rodzaje związków, które oddziałują dość silnie na ludzki organizm. Pierwszym z nich jest kofeina, czyli de facto jedna substancja, drugim – związki polifenolowe, w tym kwas chlorogenowy będący silnym przeciwutleniaczem i stymulatorem metabolizmu.

Zanim przejdziemy do tego, jakiego działania można spodziewać się po tabletkach z zielonej kawy, przyjrzyjmy się oddziaływaniu i zastosowaniom ww. substancji.

Kofeina

Ziarna zielonej kawy zawierają ją w procentowo mniejszej ilości, tabletki z zielonej kawy również mogą zawierać mniej tego składnika niż napar z kawy palonej. Niemniej jednak kofeina jest w zielonej kawie obecna i wpływa na organizm tak samo. Jak?

 • Kofeina jest substancją stymulującą, zalicza się ją do tej grupy środków ze względu na jej wpływ na ludzki ośrodkowy układ nerwowy. Kofeina pobudza go, co przejawia się w redukcji zmęczenia, poprawie nastroju, sprawności intelektualnej, koncentracji.
 • Kofeina poprawia też wydolność organizmu i umożliwia podejmowanie większego wysiłku.
 • Prawdopodobnie zapobiega też w pewnym stopniu chorobie Alzheimera i demencji starczej.
 • Kofeina pobudza też procesy lipolizy (rozpadu komórek tłuszczowych) i glikogenolizy (rozpad glikogenu), co jest niezwykle istotne z punktu widzenia osób odchudzających się.
 • Ostatnio prowadzone badania coraz częściej potwierdzają zdrowotny wpływ kawy jako takiej, jednak nie jest to wyłącznie efekt oddziaływania na organizm kofeiny. Równie ważne (o ile nie ważniejsze) jest działanie polifenoli.

Polifenole i kwas chlorogenowy

Polifenole to cała grupa związków chemicznych, wykazujących dużą aktywność biologiczną, zawartych wyłącznie w roślinach. Co ciekawe – największe ilości polifenoli znajdują się w wybranych owocach, ziarna zielonej kawy są jednym z nich. Znajdziesz je też w herbatach i winie – to dlatego ma ono pewne zdrowotne właściwości.

A do najważniejszych zdrowotnych właściwości polifenoli zalicza się:

 • ich działanie przeciwutleniające (zwalczają wolne rodniki),
 • niezwykle korzystny wpływ na układ krążenia, w tym wytrzymałość naczynek krwionośnych,
 • działanie antymutagenne (a więc przeciwnowotworowe).

Dodatkowo polifenole mogą wpływać na metabolizm pewnych substancji w organizmie oraz na przemianę materii jako taką. Jednym z polifenoli, który wykazuje takie właśnie działanie jest zawarty w kawie, a w szczególnie dużej ilości w zielonej kawie, kwas chlorogenowy.

Kwas chlorogenowy

Występuje nie tylko w kawie, ale i w pokrzywach czy yerba mate, kawa jest jednak bodaj najlepszym jego źródłem. W badaniach przede wszystkim zauważono, że:

 • najprawdopodobniej działa on regulująco na poziom glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki czemu nie tylko hamuje uczucie łaknienia, ale zapobiega też cukrzycy typu drugiego,
 • uważa się również, że kwas chlorogenowy wspomaga przemianę materii.

Jak więc działają tabletki z zielonej kawy?

Tak, jak ich składniki, czyli w telegraficznym skrócie:

 • przyspieszają przemianę materii,
 • regulują gospodarkę węglowodanową,
 • hamują uczucie głodu,
 • stymulują rozpad komórek tłuszczowych.

Podobnie działają ziarna zielonej kawy (mielone) spożywane w postaci naparu.Takie ziarna są dość tanie, sprawdź np.:

Warto jednak widzieć, że napar z mielonej zielonej kawy ma słabsze działanie od ekstraktu zawartego w tabletkach, poza tym jego smak nie jest tak przyjemny, jak smak parzonej kawy palonej.

Jakie tabletki z zielonej kawy?

Ich wybór jest przeogromny, toteż przed wyborem musisz się rozejrzeć po rynku. Sprawdź czy producent wybranego suplementu podaje informację o zawartości kofeiny i zawartości kwasu chlorogenowego, ale też zerknij na zawartość zielonej kawy w tabletkach. Im silniejszy suplement (więcej zielonej kawy) tym szybciej zauważysz jego działanie.

Tu znajdziesz więcej informacji o tabletkach z zielonej kawy dostępnych w naszych sklepach.

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

2 komentarze

 • Lepiej pić zieloną kawę niż wchłaniać wszystkie cuda jakie można znaleźć w jakichś tabletkach odchudzających. Naturalne sposoby są zawsze najlepsze, przynajmniej w kwestii zdrowia, a sama zielona kawa wydaje się być ciekawą alternatywą dla chemii (zważywszy na jej właściwości)

 • Ja próbowałam pić zieloną kawę, ale jednak smak jak dla mnie nie jest najlepszy i nie potrafilam sie przemóc, dlatego stosuje tabletki i po 2 miesiacach stosowania plus dieta zrzuciłam już 9kg.

Leave a Comment