Czy? Uroda

Czy tabletki pomagają na trądzik?

Antybiotyki? Leki hormonalne a może retinoidy? Czemu nie tabletki na trądzik dostępne bez recepty? No właśnie…. Wszystkie te leki i suplementy osiągają bardzo podobną skuteczność, dlatego też wszystkie są dość kontrowersyjne. Z czego to wynika? Z faktu, iż nie działają w każdym dosłownie przypadku. Dlatego leczenie trądziku powinno być opracowywane indywidualnie, tabletki na trądzik również wymagają indywidualnego doboru. Niestety, jak dotąd nie wynaleziono bowiem w pełni uniwersalnych metod leczenia tej, nie tylko młodzieńczej, przypadłości.

Tabletki na trądzik bez recepty

Działają najłagodniej i opierają się na składnikach naturalnych tj. albo takich substancjach, które dostępne są w niektórych pokarmach, albo na wyciągach z ziół i roślin o właściwościach leczniczych, albo na substancjach, które nasz organizm syntetyzuje z dostarczonych mu składników pokarmowych. Tabletki na trądzik bez recepty wbrew pozorom działają, ale przeznaczone są raczej dla osób z lekkim i umiarkowanym trądzikiem. Suplementacja w sytuacji, gdy twarz pokryta jest rozległymi krostami i naciekami może być traktowana jedynie jako dodatek do leczenia konwencjonalnego (warto skonsultować ją z dermatologiem), bo raczej nie będzie w stanie samodzielnie zapanować nad mechanizmami przyczyniającymi się do wystąpienia aż tak intensywnego trądziku.

W średnim trądziku może jednak pomóc, czego najlepszym przykładem są świetne, wciąż popularne tabletki > Derminax, których działanie obrazuje poniższy wykres:

derminax wykres

Antybiotyki

W leczeniu trądziku antybiotyki stosowane są zarówno miejscowo, jak i ogólnie – wtedy przyjmuje się je w postaci tabletek. Leczenie miejscowe polega na użyciu maści zawierających najczęściej erytromycynę, klindamycynę czy antybiotyki z grupy tetracyklin. W maściach występują one często w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. Niektóre leki (niektóre antybiotyki) powodują jednak tzw. oporność bakterii tzn., że drobnoustroje bardzo często nie poddają się im i trądzik, tak czy inaczej, pozostaje bez zmian. Dlatego też zdecydowanie większą skuteczność mają preparaty złożone zawierające co najmniej dwa leki / dwie substancje aktywne.
Leczenie ogólne polega na doustnym przyjmowaniu antybiotyków. Kuracja powinna zaowocować pierwszymi efektami już w ciągu kilku tygodni, jeśli tak się nie stanie należy zmienić lek – oczywiście wszystko odbywa się pod nadzorem dermatologa.
Najogólniej rzecz ujmując antybiotyki mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ich skuteczność bywa bardzo różna.

Leki hormonalne

Trądzik jest bezpośrednim następstwem budzenia się do życia hormonów i przeobrażania się dziecka w osobę dorosłą – mężczyznę lub kobietę. Zmienia się dosłownie wszystko, a wszystkie te zmiany warunkowane są hormonalnie. Przy okazji pojawiają się też pewne skutki uboczne przeobrażeń. Najuciążliwszym z nich jest trądzik.
Z powyższego wynika prosta zależność – skoro to hormony wywołują trądzik, opanowując (jakoś) gospodarkę hormonalną można się trądziku pozbyć. I tak bywa w istocie – w leczeniu trądziku u kobiet bardzo często stosowane są doustne tabletki antykoncepcyjne i leki o charakterze antyandrogennym (zmniejszające poziom hormonów męskich, podczas gdy te pierwsze wpływają na hormony żeńskie).

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A

Wykazują bardzo wysoką skuteczność, a ich bardzo silne działanie polega na normalizacji procesów zachodzących w skórze i naskórku co przyczynia się do udrożnienia kanałów łojowych, a to z kolei sprawia, że bakterie trądzikowe nie mają warunków do bytowania, zmniejszają się lub znikają stany zapalne, a twarz wreszcie zaczyna jako tako wyglądać. Retinoidy są bardzo skuteczne, ale powodują zbyt wiele działań ubocznych, by można było pozwolić sobie na niefrasobliwość w ich stosowaniu. Dostępne są jedynie na receptę i stosując je, należy ściśle wypełniać zalecenia lekarza.

Które z wymienionych tabletek są najskuteczniejsze?

Gdybyśmy mieli wskazać takie, które najszybciej normalizują skórę, byłyby nimi retinoidy, pozostałe tabletki dają różne efekty u różnych osób. Skoro jednak retinoidy przy okazji mogą doprowadzić do spustoszenia organizmu, może lepiej skłonić się ku stwierdzeniu, że skuteczny i uniwersalny lek na trądzik nie istnieje? Trudno też wskazać najskuteczniejsze tabletki na trądzik, bo różne tabletki bardzo różnie działają u różnych osób, a do tego dochodzą jeszcze inne kwestie i uwarunkowania indywidualne. Jednym słowem na pytanie zawarte w tytule bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, ale… sądząc po opiniach internautów najskuteczniejsze i jednocześnie najbezpieczniejsze są tabletki > Derminax.

 >> Kliknij i Dowiedz się Więcej<<

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment