Czy? Zdrowie

Czy tabletki na sen bez recepty pomagają w zasypianiu?

Tabletki na sen dostępne bez recepty pomagają (lub nie) na takich samych zasadach jak pomagają (lub nie pomagają) tabletki dostępne jedynie na receptę. Ich działanie polega na ułatwieniu zasypiania, mają za zadania umożliwić nam zasnąć, ale bezsenności nie leczą. Nie leczą jej też tabletki na receptę, nawet te najnowszej generacji.

Dlaczego nie leczą? Dlatego, że bezsenność ma wiele przyczyn.

Co leży u podłoża bezsenności?

Części osób chorych nie daje się zdiagnozować (jest to stosunkowo niewielki odsetek), to bezsenność o nierozpoznanych i nieustalonych przyczynach. Przyczyną bezsenności mogą być przyjmowane tabletki, procesy starzenia się organizmu i niedobory hormonalne (lub wahania poziomu hormonów – te są niezależne od wieku), choroby takie jak zespół niespokojnych nóg, choroby o podłożu psychicznym takie jak depresje i stany lękowe. Bezsenność może też być warunkowana stylem życia i sposobem odżywiania się – dlaczego nie, wszak wszystkie nasze funkcje życiowe zależą właśnie od tego. Czasami zdarza się nam też bezsenność przygodna – to stan utrzymujący się krótko, do trzech tygodni, powodowany najczęściej przez stres (jednorazowe stresujące sytuacje), zmianę warunków w jakich śpimy, zmianę strefy czasowej czy wreszcie wszelkie stany podekscytowania z podróżami włącznie.

Kiedy stosować tabletki na sen bez recepty?

Zawsze wtedy, gdy mamy przygodne problemy ze snem. Większość z nich ma działanie lekko uspokajające, nie gwarantują że zaśniemy ale umożliwią nam wyciszenie się przed snem. Szczególnym rodzajem tabletek na sen są melatonina która uzupełnia niedobory hormonu wpływającego na nasze zasypianie i 5-HTP które z kolei odpowiada za poprawę gospodarki serotoniną – hormonu dzięki której stabilizujemy samopoczucie i utrzymujemy dobry nastrój.

Czy takie tabletki są bezpieczne?

Wszystko zależy od tego, jak ich używamy. Tabletki na sen bez recepty są środkami, które fizycznie nie uzależniają. Jednym słowem nasz organizm nie przyzwyczai się do nich na tyle, by po ich odstawieniu domagał się tabletek wysyłając jakieś szczególne sygnały. Podobnie nie uzależniają tabletki na sen nowej generacji – środki dostępne jedynie na receptę. Mimo wszystko nawet z tabletkami bez recepty należy uważać, bowiem mogą one powodować uzależnienie psychiczne. Ten typ uzależnienia związany jest z przyzwyczajeniem do swoistego rytuału zasypiania. Każdy z nas ma takie rytuały, zapewniają one nam poczucie bezpieczeństwa i wiążą się z pewną relaksacją. Gdy w rytuale zabraknie jakiegoś elementu (np. tabletki) mogą powrócić kłopoty z zasypianiem. Pamiętajmy, że psychicznie można się uzależnić od wszystkiego.

Jakie tabletki są najlepsze?

Jak działają te środki?

Ziołowe tabletki uspokajające

Zawierają melisę, dziurawiec lub inne zioła znane ze swojego uspokajającego działania. W sytuacjach, w których to podenerwowanie, ekscytacja lub stres uniemożliwiają nam zaśnięcie mogą one okazać się całkiem satysfakcjonującym rozwiązaniem. Pod jednym wszakże warunkiem – takim, że będziemy w tanie wyciszyć nasze myśli. To nie zawsze się nam udaje, więc i działanie tabletek może być nieco problematyczne.

Melatonina

Melatonina w tabletkach działa dokładnie tak samo jak melatonina wytwarzana przez ludzki organizm pod wpływem ciemności. Melatonina jest więc naturalnym suplementem. Warto po nią sięgnąć wtedy, gdy problemy ze snem są skutkiem niedoboru naszego własnego hormonu. Problem ten dotyczy szczególnie osób starszych. W przypadku stosowania suplementacji melatoniną w młodszym wieku lepiej dawkować ją w sposób umiarkowany. Melatonina zalecana jest przede wszystkim osobom zmieniającym strefy czasowe i pracującym na zmiany. Nie można się od niej uzależnić, chyba że będzie to uzależnienie psychiczne. Melatonina działa dopiero po kilku tygodniach stosowania – trzeba liczyć się z tym, że nie zadziała natychmiast.

 

Tabletki na sen bez recepty można ostatnio kupić dosłownie wszędzie. Dostępne są w aptekach i sklepach internetowych. Polecam kupowanie sprawdzonych specyfików w sprawdzonych źródłach.

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment