Czy? Zdrowie

Czy suplementy diety są zdrowe?

Stosunek współczesnego człowieka do suplementów jest ambiwalentny. Jedni z nas pokładając w nich zbyt duże nadzieje sięgają po nie przy każdej okazji traktując niemal jako element pożywienia. Inni całkowicie negują sensowność ich stosowania uważając, że to kolejny sposób na to, by totalnie wydrenować nasze kieszenie. Według mnie w pierwszym przypadku do głosu dochodzi nasze lenistwo, bo skoro suplementy uzupełniają pewne braki pokarmowe (tak jest np. z witaminami, minerałami i większością innych specyfików tego typu) dochodzimy do wniosku, że możemy zaniedbywać dietę i zamiast zdrowo się odżywiać faszerujemy się suplementami. Jeśli chodzi o drugą grupę osób z moich obserwacji wynika, że osoby, które negują sensowność ich stosowania zawiodły się po prostu na specyfikach, po których spodziewały się zbyt wiele. Nawet najlepsze suplementy nie zdziałają cudów – z tego musimy zdawać sobie sprawę, to jedynie dodatki do prawidłowej diety, aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach do leczenia, bo pamiętajmy – przy całym nieograniczonym potencjale regeneracyjnym naszych organizmów w wielu chorobach to konwencjonalne leczenie jest niezbędne i nawet najlepsze suplementy nam nie pomogą.

Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Na co dzień współczesny człowiek na pewno powinien stosować suplementację kwasami Omega 3 i co do tego raczej nikt nie powinien mieć wątpliwości, bo takie dogranie diety, w której równowaga pomiędzy poszczególnymi rodzajami kwasów tłuszczowych zostanie dopracowana tak, by zapewnić naszemu organizmowi najodpowiedniejsze warunki do funkcjonowania jest praktycznie niemożliwe choć oczywiście można spróbować poradzić sobie jedynie przy pomocy diety. Często konieczna bywa też suplementacja magnezem, a i uzupełnianie braków pozostałych minerałów i witamin przynosi wiele korzyści. Stała suplementacja nie jest co prawda wskazana, bowiem wtedy organizm oducza się wychwytywania minerałów i witamin z pożywienia, ale w okresach szczególnie intensywnej eksploatacji ciała bądź psyche i warunkach niemożności zapewnienia sobie w pełni zbilansowanego pożywienia na pewno warto sięgnąć po tego typu dodatki.

Inną, szczególną grupą suplementów są suplementy do zadań specjalnych i to one wzbudzają najwięcej kontrowersji. Czy po nie warto sięgać? Czasami tak. Dlaczego?

Środki odchudzające, suplementy kosmetyczne etc.

Czołowymi przedstawicielami takich suplementów do zadań specjalnych są popularne środki odchudzające czy, znane pewnie niektórym z nas, tabletki na cellulit. Czy je warto wykorzystywać próbując poradzić sobie z bolączkami takimi jak nadwaga bądź cellulit (nie tylko je zresztą można potraktować podobnymi specyfikami)? To zleży jakich efektów się spodziewamy. Na pewno żaden środek odchudzający nas nie odchudzi, żadna tabletka na cellulit nie pozbawi nas cellulitu. Jeśli jednak wdrożymy kompleksowe programy odchudzające bądź kompleksowy program walki z cellulitem i nie zabraknie w nich ćwiczeń, diety oraz zmiany niektórych innych nawyków możemy liczyć na to, że suplementy nam w naszej walce bardzo pomogą.

Zdecydowana większość suplementów, o ile przyjmujemy je z umiarem, na pewno nam nie zaszkodzi a może wyraźnie pomóc. Jedynym warunkiem powodzenia jest realność oczekiwań. Nie możemy spodziewać się po nich cudów. Suplementacja nie zwalnia nas też z odpowiedzialności tj. z konieczności zadbania o dietę, ruch i tzw. zdrowy styl życia.

Jeśli interesujesz się tym tematem koniecznie zajrzyj na stronę SkladnikiSuplementow.pl

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment