Czy? Uroda

Czy łysienie androgenowe można powstrzymać?

Czy mężczyźni są skazani na łysienie? Łysienie u mężczyzn to przypadłość, z którą trzeba się pogodzić, a wszelkie działania profilaktyczne i zapobiegawcze i tak z góry skazane są na niepowodzenie. Tak myślą mężczyźni, ale czy to prawda? Sądząc po opiniach użytkowników preparatów na łysienie panom po prostu brakuje wytrwałości, cierpliwości i systematyczności. Efekty chcieliby uzyskiwać natychmiast, a że tak szybko efekty na pewno się nie pojawią (nawet po zastosowaniu najdoskonalszego i najbardziej zaawansowanego preparatu na porost włosów) rozkładając ręce panowie ci godzą się z losem. To normalne i bardzo ludzkie podejście.

Wszyscy chcielibyśmy natychmiastowo otrzymywać gratyfikacje za wykonaną pracę. Niestety walka z łysieniem to praca zakrojona na lata. Walka wymagająca czasu, zaangażowania i niestety – również pewnych inwestycji, bo z pomocą samych metod naturalnych nie sposób sobie poradzić.

Jak wiadomo łysienie u mężczyzn jest najczęściej skutkiem działalności pochodnej głównego męskiego hormonu.

Dihydrotestosteron, bo tak nazywa się ta pochodna, łączy się z receptorami androgenowymi w mieszkach włosowych i prowadzi do upośledzenia pracy mieszków. W efekcie stają się one niezdolne do wytwarzania normalnych włosów, zamiast nich na skórze głowy pojawia się niemal niewidoczny meszek.

Cały ten proces można powstrzymać wykorzystując jeden, bądź też kilka środków pozwalających utrzymać mieszki w dobrej kondycji przez długie lata. Trzeba jedynie uświadomić sobie, że blokadę mechanizmów powodujących łysienie u mężczyzn należy stale odnawiać tj. systematycznie i regularnie stosować środki przeciwko męskiemu łysieniu.

Jak powstrzymać łysienie u mężczyzn?

Można to zrobić na kilka sposobów: zablokować enzym, który przyczynia się do przemiany testosteronu w DHT, zablokować samo DHT tj. powstrzymać je przed łączeniem się z receptorami androgenowymi w mieszkach włosowych, zadbać o kondycję mieszków poprawiając ich ukrwienie i dotlenienie.

W dwóch pierwszych przypadkach pomocne będą środki na łysienie zawierające blokery enzymu o nazwie 5-alfa-reduktaza i blokery DHT. Związki te zapobiegają obciążaniu mieszków przez dihydrotestosteron, przez co włosy mogą rosnąć zupełnie normalnie zachowując normalną (dotychczasową) grubość, wytrzymałość, kondycję i inne właściwe im parametry.

W trzecim przypadku leczenie łysienia u mężczyzn należałoby oprzeć na minoxidilu, a jego działanie wspomóc delikatnymi masażami skóry głowy. Minoxidil jest środkiem o dużej skuteczności działania, który poprawia ukrwienie mieszków – jego wpływ na włosy odkryto przypadkowo, bo początkowo lek miał być przeznaczony dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się jednak, że lek ma skutki uboczne tzn. stymuluje pozytywnie porost włosów. Niezwłocznie postanowiono więc to wykorzystać.

Leczenie ogólnoustrojowe

Jedną z ciekawych alternatyw w leczeniu łysienia u mężczyzn jest zastosowanie leku o nazwie finasteryd. Lek ten (i jego ziołowe odpowiedniki – bo i takie spotkamy w przyrodzie) stosowany pierwotnie w leczeniu przerostu gruczołu krokowego okazał się doskonałym blokerem DHT. Kuracja finasterydem wymaga ścisłej współpracy z lekarzem. Jego ziołowym (naturalnym) odpowiednikiem jest palma sabałowa (saw palmetto) wchodząca w skład kilku wiodących preparatów na łysienie i środków przeznaczonych do walki z trądzikiem, który jak wiadomo również nasila się pod wpływem androgenów.

Łysienie u mężczyzn można powstrzymać, w sprzyjających warunkach i przy odrobinie samozaparcia można wręcz doprowadzić do odbudowy utraconych włosów. Niestety jest to proces zakrojony na długie miesiące, a nawet lata. Po zaprzestaniu kuracji włosy ponownie zaczynają wypadać.

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment