Co? Uroda

Co pomoże na trądzik u dorosłych?

Trądzik nigdy dotąd nie był aż takim problemem jak obecnie. Staje się on prawdziwą plagą, plagą która w równym stopniu szerzy się wśród dorastającej młodzieży i wśród osób dorosłych. Nawet lekarze zwracają uwagę na fakt, iż coś się musiało zmienić, coś w naszym trybie życia lub w sposobie odżywiania się i to niezdefiniowane coś (naukowcy pracują nad rozszyfrowaniem głównego sprawcy obecnego stanu rzeczy) sprawia, że coraz częściej borykamy się z dość intensywnym i uciążliwym trądzikiem.

Trądzik mimo wszystko jest ściśle związany z naszym sposobem odżywiania się, a właściwie z tym, że coraz częściej jemy modyfikowane pokarmy. Naturalne odżywianie na dużą skalę praktycznie nie istnieje. Jedynie jednostki odżywiają się naturalnie, przy czym najbardziej nawet zdeterminowanym osobom zdobycie dobrego jakościowo jedzenia (bez chemii, dodatków uszlachetniających, chemicznych pasz i konserwantów) sprawia niemałe problemy. Wygląda na to, że należałoby coś zmienić w systemie, ale do zmian systemowych jeszcze jako społeczeństwo nie dorośliśmy.

Pozostaje mieć nadzieję, że dorośniemy, i to szybko, w przeciwny przypadku nie tylko trądzik będzie siał w nas spustoszenia. Zagrożeń związanych z niewłaściwym odżywianiem się jest znacznie więcej.

Skupmy się jednak na trądziku u dorosłych. Skąd się on bierze?

Trądzik pospolity

Wbrew pozorom problemem jest nawet trądzik pospolity, który pojawiając się w okresie dorastania u niektórych osób utrzymuje się długimi latami nie zważając na to, że ciało przeszło już z fazy intensywnych hormonalnych przeobrażeń w stan stabilnej (w miarę) dojrzałości. Trądzik będący niejako kontynuacją trądziku młodzieńczego towarzyszy coraz szerszemu gronu kobiet i mężczyzn.

Trądzik różowaty

Od zawsze jest zagrożeniem dla cery osób dojrzałych. Częściej zapadają nań kobiety, ale intensywniejszy przebieg trądzik ten ma u mężczyzn. Jest on ściśle powiązany z genami, ale zagrożenie trądzikiem można zminimalizować odpowiednio pielęgnując cerę i unikając czynników ryzyka (takich jak np. używki).

Trądzik kosmetyczny

Jest w pewnym sensie trądzikiem na własne życzenie. Wykwity skórne pojawiają się wskutek używania nieodpowiednich kosmetyków. Źle dobrane specyfiki odżywcze, nawilżające, do makijażu (podkłady) mogą zatykać pory skóry, w efekcie pojawia się trądzik, którego leczenie polega głównie na wyeliminowaniu zagrażających cerze kosmetyków.

Trądzik zawodowy

Pojawia się wskutek stałego kontaktu z niektórymi substancjami (oleje, dziegcie itp.). Zagraża najczęściej mężczyznom. Pielęgnacja ani zmiana diety niewiele tu pomogą, bowiem trądzik ten przypomina swoistą reakcję alergiczną czy też raczej zatrucie skóry szkodliwymi substancjami. Leczenie tego typu trądziku wymaga wyeliminowania kontaktu z substancjami go powodującymi co niestety w przypadku większości osób bywa bardzo utrudnione, jeśli nie wręcz niemożliwe (trudno zmienić zawód w czasach kryzysu).

Kiedy się zaostrza, kiedy ustępuje?

Trądzik u dorosłych miewa niejednokrotnie znacznie gorszy przebieg niż trądzik młodzieńczy, wynika to zwykle z obciążenia stresem, które mimo wszystko w wieku dorosłym bywa znacznie większe niż w okresie dojrzewania (choć i ten okres jest niezwykle stresogenny dla młodzieży).

Większość rodzajów trądziku leczy się w ten sam sposób. Trądzik u dorosłych wymaga więc takiego samego postępowania jak trądzik młodzieńczy – różnice w leczeniu są znikome i zależą o rodzaju, nasilenia trądziku oraz indywidualnych uwarunkowań każdego z pacjentów.

Ogromne znaczenie ma też profilaktyka, a w ramach profilaktyki, w celu złagodzenia objawów trądziku u dorosłych należy:

  • zadbać o ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Co prawda nad hormonami nie sposób w pełni zapanować, bowiem żyją one swoim własnym biologicznym rytmem, tym niemniej wskutek złych nawyków żywieniowych (stresu, etc.) możemy przyczynić się do zachwiania naturalnej równowagi hormonalnej, co objawia się również nasileniem trądziku,
  • stres – całkowicie go nie wyeliminujemy, stres zresztą motywuje nas do życia, tym niemniej warto zadbać o to, by tegoż życia nie rujnował. Nie stresujmy się tym, na co nie mamy wpływu a inne stresy starajmy się w miarę możliwości jak najlepiej rozładowywać i łagodzić. Wysoki poziom hormonów stresu w organizmie (do grupy tej należą kortyzol i niektóre męskie androgeny obecne w śladowych ilościach również w organizmach kobiet) pogarsza stan cery ze skłonnościami do trądziku,
  • geny – genów nie zmienimy, a to one sterują naszym biologicznym programem, możemy jednak sprawić, by nie rządziły nami aż nadto – pozwolimy im na to prowadząc niehigieniczny tryb życia i źle się odżywiając,
  • leki – używanie i nadużywanie niektórych leków sprzyja nasilaniu się trądziku u dorosłych, szczególnie ostrożnie podchodźmy do wszystkich leków steroidowych,
  • kosmetyki – wiadomo – źle dobrane mogą nam tylko zaszkodzić, przy czym szkodliwymi nie są tylko i wyłącznie nieodpowiednie kremy czy pudry i podkłady do makijażu, równie niekorzystnie mogą wpływać na cerę specyfiki używane do stylizacji włosów – jeśli aplikujemy je zbyt blisko twarzy, tak że wchodzą w bezpośredni kontakt ze skórą mogą nasilić objawy trądziku czy wręcz przyczynić się do powstania trądziku kosmetycznego,
  • samodzielne leczenie, opieranie się na “faktach-mitach” i stosowanie niesprawdzonych specyfików na trądzik u dorosłych – może nam zaszkodzić jeśli nie uwzględnimy w swoim postępowaniu konsultacji z lekarzem. Lekarzy traktujemy ostatnio z pewną rezerwą (i dobrze!), nie zmienia to jednak faktu iż są oni fachowcami, którzy naprawdę mogą nam pomóc.

W sprzedaży są też dostepne tabletki na trądzik zawierające substancje, które szybko wygładzają skórę i wspomagają usuwanie pryszczy. Tak działa przede wszystkim Derminax:

derminax wykres

>> KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ <<

About the author

Monika Morawska

Jestem nauczycielką, aktualnie na urlopie wychowawczym. Lubię czytać, pisać i tłumaczyć z niezrozumiałego na zrozumiałe. Odpowiadam tu na pytania, które często zadają internauci, a na które niewiele stron naprawdę jasno odpowiada. Mam nadzieję, że to, co tu znajdziesz, przyda ci się i co nieco rozjaśni. Tematyka artykułów wynika wprost z moich aktualnych zainteresowań.

Leave a Comment