Jakie buty są najlepsze, najzdrowsze i najwygodniejsze?

Bez zastanowienia można by odpowiedzieć z mety: buty skórzane. Tyle tylko, że skóry różnią się parametrami, poza tym nie zawsze mamy potrzebę chodzenia w skórzanym obuwiu a i obowiązują w jego przypadku pewne ograniczenia techniczne i technologiczne (a może bardziej wzornicze). W czasach, gdy wygląd jest równie ważny jak wygoda musimy od czasu do czasu pójść na kompromis. I tak kupujemy buty z tkanin, z materiałów syntetycznych, wykańczane i produkowane różnymi technologiami. W związku z powyższym (i w związku z ogromną ilością różnego rodzaju butów na rynku) warto poznać materiały z jakich jest produkowane obuwie i, choć odrobinę, technologie wytwarzania butów. Postaram się je pokrótce opisać.

Materiały wykorzystywane do produkcji obuwia damskiego

Najczęściej stosowanym materiałem naturalnym jest skóra, w różnych odmianach. Skóra cieszy się uznaniem i popularnością od lat (wieków, a nawet tysiącleci), a to z uwagi na fakt, iż doskonale przepuszcza powietrze, charakteryzuje się naturalną miękkością, doskonale absorbuje różnego rodzaju czynniki a przy tym dostosowuje się do kształtu naszej stopy. Z fizjologicznego punktu widzenia skóra jest bodaj najlepszym materiałem, choć ma również pewne wady – te zależą głównie od jej rodzaju.

Skóra gładka

Ma niemal idealnie gładką, lekko strukturowaną powierzchnię. Zaobserwujemy na niej mikroskopijne wgłębienia. Skóra ta w zależności od metody obróbki może być matowa lub połyskliwa.

Skóra lakierowana

Jej powierzchnia jest idealnie gładka, pokryta specjalnym lakierem, nadającym połysk i wygładzającym nierówności. Skóra tego typu prezentuje się bardzo efektownie, ale jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Źle reaguje również na kontakt z wodą, wilgocią i mrozem oraz generalnie na skrajne warunki atmosferyczne.

Nubuk

Bardzo modny ostatnimi czasy nubuk przypomina w dotyku brzoskwinię. Skóra tego typu jest delikatna o tyle, że widać na niej wszelkie ślady po zetknięciu z dłonią czy jakimikolwiek przedmiotami. Ślady te dają się usunąć, niestety są usuwalne bez zmiany wyglądu buta jedynie do czasu. Nubuk wymaga bardzo rygorystycznej pielęgnacji.

Welur i zamsz

Buty wykonane z weluru lub zamszu są bardziej wytrzymałe tj. mniej podatne na uszkodzenia warstwy zewnętrznej niż nubuk.

Skóra podkładowa

Jest szczególnym rodzajem skóry wykorzystywanym do produkcji podeszew. Wykorzystuje się ją głównie do produkcji obuwia wieczorowego przeznaczonego do pomieszczeń. Skóra ta ma nierówną nawierzchnię i jest bardzo nieodporna na wilgoć – przebywanie na zewnątrz, w butach wieczorowych z podeszwą wykonaną z takiej skóry może skończyć się dość nieprzyjemnie i dla naszych stóp i dla obuwia.

Skóra warstwowa

To rodzaj skóry wykorzystywanej głównie do produkcji butów sportowych. Skóra ta pokryta jest tworzywami sztucznymi np. poliuretanem. Zwiększa to jej wytrzymałość i ułatwia utrzymanie butów w czystości.

Materiały syntetyczne

Mogą to być: pcv, pu, kauczuk i innego rodzaju tworzywa, w tym sztuczne skóry. Wyglądem przypominają one zazwyczaj skórę naturalną tyle tylko, że mają zupełnie inne właściwości. Przede wszystkim nie oddychają tak jak skóra – mają mniejszą przepuszczalność powietrza, nie chłoną też wilgoci (potu). Buty z tworzyw sztucznych nie dostosowują się do stopy tak jak obuwie ze skóry. Tym niemniej materiały tego typu są dość powszechnie wykorzystywane, a to z uwagi na fakt, iż dają spore pole do popisu projektantom (wzory, łączenia, kolory), a poza tym charakteryzują się też niską ceną.

Tkaniny i tekstylia

Wykorzystywane są zazwyczaj do produkcji obuwia wieczorowego i letniego. Tkaniny zazwyczaj dobrze oddychają i dobrze dostosowują się do kształtu stopy. Są też (niektóre z nich – przykładem strecz) dość trwałe i odporne na uszkodzenia.

Jakie podeszwy?

Podeszwa to jeden z ważniejszych elementów obuwia (de facto liczy się oczywiście całość, tym niemniej to podeszwa jest podstawowym elementem chroniącym nasze stopy przed zimnem, wilgocią czy nierównościami powierzchni).

Podeszwy wykonywane są ze skóry, kauczuku i materiałów syntetycznych. Jak pisałam już wcześniej podeszwy skórzane przeznaczone są raczej do butów wykorzystywanych w pomieszczeniach (obuwie taneczne, menadżerskie). Nie są tak wytrzymałe jak inne rodzaje podeszew w związku z tym konieczne są ich regularne naprawy. Podeszwy wykonane z kauczuku charakteryzują się pełną uniwersalnością. Nadają się na każdą pogodę, łatwo je czyścić, a przy tym są wyjątkowo elastyczne. Podobne parametry mają podeszwy syntetyczne, tyle tylko, że one, w przeciwieństwie do podeszew kauczukowych, mają tendencję do ślizgania się w trudnym (śliskim, mokrym, wilgotnym) terenie.

Metody łączenia elementów

Mają wpływ na funkcjonalność obuwia. Decydują o jego właściwościach i naszym komforcie. Pod względem sposobu produkcji obuwie dzielimy na:

– buty klejone, w którym spód i wierzch buta łączone są ze sobą przy pomocy kleju. Buty tego typu są nietrwałe szczególnie wtedy, gdy używamy ich w ekstremalnych warunkach (wilgoć itp.),

– buty flexible – są lekkie i elastyczne. Wierzch buta jest w tego rodzaju obuwiu przyszyty bezpośrednio do jego spodu. Niestety buty te nie nadają się do noszenia w każdych warunkach. Łatwo je przemoczyć,

– buty formowane bezpośrednio – w nich spód jest łączony z wierzchem metodami takimi jak prasowanie, formowanie, czy wtryskiwanie, stanowiąc niemal jedną zlaną całość. Tego typu technologie wykorzystuje się głównie w produkcji obuwia sportowego,

– obuwie ramowe – jest łączone przy pomocy szwów, spód i cholewka zszyte są przy pomocy brzegu obszywającego. Połączenie to uznaje się za stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, czy niekorzystne warunki atmosferyczne.

  • Leave Comments